1941

 

Balkán

Na jaro 1941 naplánoval Hitler útok na Sovětský svaz. Před samotným útokem si však potřeboval zajistit jižní křídlo. 25. března dosáhl dohody s jugoslávským princem-regentem Pavlem o připojení Jugoslávie, Maďarska a Rumunska k zemím Osy. O dva dny později vypukl v Jugoslávii státní převrat. Nová vláda odmítla spolupráci s Německem a vyhlásila neutralitu. To se samozřejmě Němcům nelíbilo a navíc do Řecka vstoupila britská armáda. Hitler tedy nařídil zaútočit na Jugoslávii a poté na Řecko.

Za necelý měsíc byla Jugoslávie i Řecko obsazena. Většina britských vojáků byla stažena na ostrov Kréta. Tento ostrov měla dobýt elita německého národa, parašutisté (Fallschirmjäger) – společně s horskou divizí Wehrmachtu. Ostrov se jim sice podařilo dobýt, ale pouze za cenu obrovských ztrát na životech a za cenu téměř úplného zničení nasazených parašutistických jednotek.
Operace Barbarossa

Hitler dlouho plánoval válku proti SSSR a nyní v létě roku 1941 se chystal tento plánovaný úder zahájit. Vše začalo 22. června 1941 brzy ráno. Německé jednotky překročily hranici mezi oběma totalitními státy a rychle postupovaly do nitra SSSR. Útok byl veden na hranici o délce 1700 km. Sovětská vojska byla špatně vycvičená a nedokázala se ubránit prudkým útokům německých tankových formací.

Do poloviny července obsadili Němci Minsk a poté i Smolensk. 26. září obklíčila německá vojska Kyjev a přilehlé oblasti a zajala asi 655 000 sovětských vojáků. Do 15. prosince se však Rusům podařilo Němce zastavit a nepustit je do hlavního města Moskvy. Tím skončila tzv. Blesková válka v Rusku.
Rommel v Africe

Po neúspěchu Italů při útoku do Egypta se Hitler v lednu roku 1941 rozhodl vyslat do Afriky menší německý kontingent. Tuto formaci měl vést osvědčený generál z tažení proti Francii, Erwin Rommel. První jednotky dorazily do Afriky v únoru. Tyto jednotky sestávaly z 5. lehké divize a v květnu byly doplněny jednotkami 15. tankové divize.

Rommel nechtěl nechat Brity čekat, a tak 24. března zahájil ofenzivu směrem na východ. Brzy obsadil město El Aghejla. Velký útok měl však teprve přijít. 31. března zahájila německá a italská vojska v Africe mohutný útok. Brzy padly Němcům do rukou důležité přístavy Derna a Benghází. 10. dubna se Rommel pokusil dobýt přístav na pobřeží Středozemního moře, Tobrúk.

Britové ale dostávaly nové posily (např. i československý samostatný pěší prapor – Východní pod velením podplukovníka Karla Klapálka) a několikrát se pokusily spojené německé a italské síly vytlačit zpět. Nakonec se jim to podařilo a na konci roku 1941 se Rommel sám stáhl na linii El Aghejla, protože vázl přísun zásob a materiálu a vojáci byli již dost vyčerpaní.
Japonsko vstupuje do války

Dlouho připravovaný japonský útok na americkou základnu na Havajských ostrovech, Pearl Harbor, byl proveden v jediném dni, 7. prosince 1941. Nečekaný útok bez předchozího vyhlášení války byl však vlastně smrtelnou ranou pro země Osy, protože do války vstoupila nejsilnější mocnost tehdejšího světa s nevyčerpatelnými průmyslovými kapacitami, Spojené státy americké.

Souběžně s útokem na Pearl Harbor Japonci zaútočili na Thajsko a Malajsii a provedli invazi na Filipíny. Všechny tyto útoky byly součástí obrovského plánu na získání surovin pro dosažení vítězství ve válce s Čínou, která trvala již dlouhou řadu let a ekonomicky ničila Japonsko.

TOPlist